12 milionów dolarów lekcji: Futurystyczna firma produkująca automaty z marihuaną przyłapana przez SEC

MedBox, firma, która obiecała wprowadzić biometryczne automaty do sprzedaży medycznej marihuany, została ostatnio przyłapana przez SEC za dość zwodnicze praktyki, co zaskakująco nie dotyczy kontrowersyjnej substancji. Raczej MedBox został przyłapany na oszukiwaniu inwestorów poprzez wykorzystywanie fałszywych dochodów generowanych przez tajnego partnera, a nie MedBox, aby twierdzić, że firma miała znaczne przychody i była liderem w branży marihuany.

Założyciel MedBox, a także sama firma, rozliczyli się z roszczeń SEC, zgadzając się na wypłatę zysków i zapłacenie grzywien w łącznej wysokości ponad 12 milionów dolarów, a także zgadzając się na to, aby założyciel nie był dyrektorem ani urzędnikiem żadnej spółki publicznej, a także aby nie uczestniczył w żadnych ofertach akcji za grosze. Inne zaangażowane osoby, w tym byli dyrektorzy korporacyjni i urzędnicy, są nadal badane i / lub ścigane przez SEC za ich udział lub samozadowolenie (co prawdopodobnie nie wystarczy jako obrona).

MedBox: Zbyt dobre, aby było legalne

Założyciel MedBox, aby firma produkująca automaty z marihuaną wyglądała na dobrą inwestycję, utworzył firmę fasadową, która dokonała nielegalnej sprzedaży akcji, które zostały przekazane do MedBox, aby wyglądały na rzeczywiste zyski. W pierwszym kwartale 2014 roku, SEC poinformowała, że 90% zysków MedBox było w rzeczywistości tymi samymi fałszywymi zyskami. Te zyski zostały wykorzystane do oszukania inwestorów, aby zainwestowali swoje pieniądze w MedBox.

Podczas dochodzenia SEC odkryła wiadomość tekstową wysłaną przez założyciela, która szokująco, ale dokładnie, stwierdzała: „jedyną rzeczą, w której my jesteśmy naprawdę dobrzy, jest reklama firmy publicznej i świadomość akcji. Dostajemy piątkę z plusem za tworzenie przychodów z czystej chęci, ale tak dalej nie będzie”. Założyciel wiedział, że zbliża się koniec, ale mało prawdopodobne jest, że wyobrażał sobie, że SEC zabije jego biznes związany z marihuaną.

Lekcja dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć fundusze lub inwestorów, a nawet rozpocząć crowdfunding, jest taka, aby przestrzegać zasad dotyczących ujawniania informacji i zgodności, lub uzyskać kompetentną pomoc prawną, aby się tego upewnić. Jeśli chodzi o biznes związany z marihuaną, przedsiębiorcy powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ prawo federalne nadal koliduje z prawem stanowym dotyczącym legalnego, a nawet medycznego wykorzystania marihuany. Zgodność z przepisami stanowymi i federalnymi, które dotyczą pozyskiwania inwestorów, może być niezwykle skomplikowana, a kontakt z wykwalifikowanym prawnikiem jest na ogół mądrą decyzją biznesową.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *