Co należy uwzględnić w intercyzie startupu

Nawiązywanie współpracy z kolegą lub członkiem rodziny na podstawie uścisku dłoni i danego słowa nigdy nie jest dobrym pomysłem. Wystarczy zapytać prawników, którzy mają za zadanie uporządkować bałagan po tym, jak partnerstwo zderzy się z górą lodową i zatonie. Jeśli skonsultować się z prawnikiem przed wejściem do partnerstwa lub rozpoczęcia działalności gospodarczej z jednym lub więcej ludzi, najważniejszą rzeczą, którą zostaniesz poinformowany jest umieścić umowę w formie pisemnej.

Obecny trend dla startupów, aby uzyskać prenup nie jest niczym nowym. Jedyną nową częścią tego trendu jest nazywanie pisemnej umowy intercyzą. To zawsze było wskazane, aby upewnić się, że wszelkie umowy partnerskie są w formie pisemnej. Ale to, co trzeba zawrzeć w umowie może się różnić w zależności od tego, z kim będziesz pracować, nad czym będziesz pracować i jak będziesz zarabiać lub wydawać pieniądze.

Wielka trójka: Wpłata, wypłata i udziały

Jeśli zakładasz startup, trzy największe pytania, które musisz zadać sobie i swoim współzałożycielom, to:

Kto wpłaca pieniądze i jak je odzyska?
Kto będzie mógł wyciągnąć pieniądze i ile może ich wyciągnąć oraz kiedy?
Jaką część kapitału dostaną wszyscy i kiedy go dostaną?

Te trzy kwestie są zazwyczaj bezpośrednio związane z rolą każdego z założycieli w nowej firmie. Jasne zrozumienie i uzgodnienie ustaleń finansowych na samym początku jest bardzo ważne. Jeśli ktoś ma poświęcić wiele godzin, ktoś inny ma wnieść więcej kapitału, a na początku był to pomysł osoby trzeciej, to decyzja o tym, kto ile dostanie kapitału, powinna być podjęta na samym początku. Podczas gdy dokładne liczby dla podziału kapitału nie muszą być ustalone, metoda podejmowania decyzji powinna być jasno określona.

Należy wspomnieć o rzeczach nieistotnych

Choć może to wydawać gauche mówić o awarii lub partnerstwa exodus nowej firmy, zanim jeszcze się zacznie, każda umowa partnerska, lub prenup startup, powinien zająć się tym, co się dzieje, gdy partner lub założyciel opuszcza. Po tym wszystkim, współzałożyciel może być zmuszony do odejścia z powodu okoliczności poza ich kontrolą, takich jak śmierć, choroba, lub po prostu presji rodzinnej. Ponadto istotne jest określenie mechanizmu, za pomocą którego współzałożyciele mogą zostać usunięci z firmy z powodu niewykonywania obowiązków lub braku współpracy.

Wreszcie, w zależności od tego, jak dobrze znasz i/lub ufasz swoim współzałożycielom, dodanie klauzuli o zakazie konkurencji i klauzuli o cesji wynalazków może być pożądane, aby zapobiec przejęciu przez współzałożyciela produktu opracowanego dla startupu i wykorzystaniu go do założenia konkurencyjnej firmy.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *