Co właściciele firm mogą zrobić z kradzieżą?

Czy zauważyłeś, że zapasy są wyjątkowo niskie? Czy Twoja sprzedaż jest nietypowo niższa niż zwykle, pomimo normalnego ruchu i rotacji zapasów? Czy podejrzewasz kradzież pracowniczą lub kradzież od klienta?

Czy to 5 dolarów lub 50.000 dolarów, które zaginęły, kradzież przez pracownika lub klienta jest problemem, który nie powinien być ignorowany.

Co należy zrobić, jeśli zauważysz kradzież w swojej firmie?

Kradzież pracownicza

Czy wiesz, że kradzieże pracownicze stanowią 35 procent kradzieży w firmach? W Ameryce Północnej pracodawcy tracą osiem razy więcej pieniędzy z powodu kradzieży dokonywanych przez pracowników niż z powodu kradzieży dokonywanych przez klientów!

Jeśli podejrzewasz pracownika o kradzież, powinieneś:

Zdobyć dowód. Czy masz monitoring? Czy widziałeś kradzież? Jeśli przez pomyłkę zwolnisz niewinnego pracownika za kradzież, możesz narazić się na proces o bezpodstawne zwolnienie. Co gorsza, pracownik ten może nadal tam przebywać z rękami w kieszeniach Twojej firmy.
Dokumentuj, dokumentuj, dokumentuj. Jeśli zdecydujesz się zwolnić pracownika za kradzież, upewnij się, że masz dowody na poparcie swoich roszczeń. Oznacza to udokumentowanie utraconej kwoty, najlepsze oszacowanie czasu jej utraty oraz sposobu, w jaki pracownik mógł ją ukraść.
Zwolnij pracownika. Czy masz procedurę dyscyplinarną dla pracowników, którzy kradną? Czy zwolniłeś ostatniego pracownika, który został przyłapany na kradzieży, czy tylko udzieliłeś mu ostrzeżenia? Jeżeli posiadasz procedurę dyscyplinarną, zabezpiecz swoją firmę przed ewentualnym pozwem sądowym, stosując się do niej za każdym razem. Jeśli nie masz żadnych procedur, upewnij się, że traktujesz wszystkich pracowników sprawiedliwie. Nie bądź pobłażliwy dla jednego pracownika, a surowy dla drugiego.
Dokonuj potrąceń z czeków z wypłatą (być może). Kalifornia zabrania wszelkich potrąceń z wypłaty pracownika z tytułu stłuczek i strat. Teksas zezwala na potrącenia tylko za uprzednią pisemną zgodą pracownika. Arkansas nie ma prawa dotyczącego potrąceń, ale stosuje standardową zasadę, że potrącenia nie mogą obniżyć wynagrodzenia pracownika poniżej płacy minimalnej. Przed próbą odliczenia jakichkolwiek strat z wynagrodzenia pracownika należy sprawdzić przepisy obowiązujące w danym stanie.

Kradzież od klienta

Jeśli klient Cię okrada, być może powinieneś zweryfikować swoje szkolenie pracowników.

Niedawno Kim Kardashian odkryła, że pracownicy jej sklepu DASH byli tak niepomni na kradzieże, że klienci działający pod przykrywką bez trudu kradli produkty, a żaden z pracowników tego nie zauważył.

Czy Twoi pracownicy ignorują klientów i pozostawiają sklep bez nadzoru? Czy prowadzisz szkolenia dla pracowników w zakresie rozpoznawania oznak kradzieży? Czy Twoi pracownicy wiedzą, jakie kroki należy podjąć, jeśli podejrzewają, że klient kradnie? Czy w ogóle obchodzi ich, że tracisz pieniądze?

Wdrożenie procedur, szkoleń i programów motywacyjnych lub ostrzegawczych pomoże Twoim pracownikom być lepiej przygotowanym i bardziej zmotywowanym do radzenia sobie z problemami związanymi z kradzieżami klientów.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *