Czy potrzebuję prawnika, aby utworzyć spółkę?

Spółki partnerskie są łatwe do utworzenia, choć nie zawsze łatwe do utrzymania i sprawnego zarządzania, więc nie musisz koniecznie potrzebować prawnika, aby je utworzyć. Mimo to, zlecenie prawnikowi sformalizowania umowy o współposiadaniu firmy jest dobrym pomysłem, nawet jeśli Ty i Twój nowy partner możecie technicznie działać samodzielnie. Przyjrzyjmy się pokrótce spółkom osobowym, jak są one tworzone i dlaczego warto skonsultować się z prawnikiem.

3 Rodzaje partnerstwa

Pierwszą rzeczą, którą ty i twój partner powinniście zrobić, to wybrać rodzaj partnerstwa, który jest dla was odpowiedni – ogólne, ograniczone lub joint venture. Decydujesz, co jest właściwe w oparciu o umiejętności i środki partnerów, rodzaj projektu i długoterminowych planów.

W spółkach jawnych wszystko jest dzielone równo, łącznie z odpowiedzialnością za zarządzanie i zyskami. Joint venture są tak samo jak ogólne partnerstwa, z wyjątkiem tego, że są one tworzone dla pojedynczego projektu lub przedsięwzięcia. Partnerstwo może się zmieniać w czasie, a udane przedsięwzięcie może zostać przekształcone w spółkę jawną, jeśli partnerzy zdecydują się na nowe wspólne przedsięwzięcia.

Spółki komandytowe są inne, ponieważ w tych ustaleniach nie każdy ma takie same obowiązki. Niektórzy partnerzy wnoszą jedynie wkład finansowy i nie mają wpływu na codzienne operacje biznesowe – ci komandytariusze mogą stracić pieniądze tylko w takim stopniu, w jakim zainwestowali w biznes. Tymczasem partnerzy, którzy zarządzają firmą, biorą odpowiedzialność za jej zyski i straty, a ich losy rosną lub upadają wraz z firmą.

Formalności formalne, krótko

Aby utworzyć spółkę jawną lub rozpocząć wspólne przedsięwzięcie, wszystko, co musisz zrobić, to zawrzeć umowę z partnerem. Najlepiej jest sformalizować warunki umowy na piśmie, ale nie jest to wymóg. Jeśli tworzysz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wtedy dokumentowanie wszystkich aspektów umowy i ustaleń dotyczących rozwiązania staje się ważne i prawdopodobnie będziesz musiał porozmawiać z prawnikiem.

Porozmawiaj z prawnikiem

Niezależnie od tego, co robisz, to nadal jest to dobry pomysł, aby uzyskać poradę prawną, a oto dlaczego. Problemy mogą pojawić się w dół linii. Ludzie zaczynają się przyjazny, ale rzeczy mogą dostać hairy szybko, jeśli chodzi o pracę i pieniądze. Lepiej jest nakreślić uzgodniony układ, jak praca i pieniądze będą podzielone, i jak można wydostać się z partnerstwa, zanim dostaniesz się zbyt głęboko.

Konsultacje z radcą prawnym na początku współpracy mogą zaoszczędzić Ci wielu kłopotów. Poświęć dodatkowy czas i pieniądze na rozmowę z prawnikiem o wszystkich aspektach tworzenia spółki, a zyskasz cennego sprzymierzeńca, przewodnika, któremu możesz zaufać, na później, gdy pojawią się kłopoty z biznesem ogólnie lub z partnerem konkretnie.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Powiązane zasoby

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *