Moi pracownicy wdali się w bójkę, co powinienem zrobić?

Robimy wszystko, co w naszej mocy podczas procesu zatrudniania, aby wykluczyć potencjalne konflikty i zatrudnić pracowników, którzy naszym zdaniem będą się dogadywać. Nie zawsze się to udaje.

Jeśli miałeś słowną lub fizyczną sprzeczkę między pracownikami, możesz się zastanawiać, co robić dalej. Oto kilka kwestii prawnych, jeśli Twoi pracownicy wdali się w bójkę.

Bezpieczeństwo pracowników

Po pierwsze i najważniejsze, pracodawcy muszą zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla pracowników. Jeśli więc nieporozumienie zakończyło się bójką, twoim priorytetem powinno być zapewnienie, że wszyscy twoi pracownicy, również ci, którzy nie brali w nim udziału, są bezpieczni w miejscu pracy.

Co należy zrobić

Możliwe, że zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu personelowi oznacza zwolnienie jednego lub kilku pracowników. Chociaż możesz mieć uzasadnione obawy, że zwolnienie pracownika w tak naładowanym środowisku przerodzi się w kolejną scenę, jeśli nadasz odpowiedni ton i będziesz postępować zgodnie z istniejącymi protokołami dotyczącymi rozwiązywania umów, powinno być dobrze. (Możesz chcieć sprawdzić te inne wskazówki prawne dotyczące zwalniania pracownika).

Bezpieczeństwo (prawne) pracodawcy

Równie ważne, jak utrzymanie zespół czuje się komfortowo i spójnie, jest unikanie dalszej odpowiedzialności prawnej w dół linii. Najprostszym sposobem na uniknięcie pozwu pracowniczego jest posiadanie dobrze zdefiniowanej polityki rozwiązywania sporów dla swoich pracowników.

Co należy zrobić

Przyjrzyj się swojej istniejącej polityce. Może ona obejmować wszystko, od automatycznego rozwiązania umowy o pracę za bójkę fizyczną, po mediacje w biurze w przypadku konfliktów osobowości lub filozofii biznesowej. Jeżeli wszyscy pracownicy wiedzą, w jaki sposób będą traktowane bójki, zarówno słowne, jak i fizyczne, będą wiedzieli, czego się spodziewać i mogą być mniej skłonni do złożenia pozwu w tej sprawie.

Jeżeli nie posiadasz pisemnych zasad postępowania, powinno to być twoim następnym priorytetem.

Ponadto, jako pracodawca, jesteś ogólnie odpowiedzialny za działania swoich pracowników, nawet przeciwko innym pracownikom. Więc jeśli wiedziałeś, że pracownik jest niebezpieczny i nie zachowałeś się właściwie, możesz być odpowiedzialny za wysokie odszkodowanie.

Ostatnie „Do zrobienia”

Nawet posiadanie idealnej polityki może pozostawić pracodawcę w niepewności co do tego, jak powinien postępować w przypadku konfliktów pracowniczych. Aby upewnić się, że działasz zarówno odpowiedzialnie jak i zgodnie z prawem, możesz skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *