Nadzór w miejscu pracy: Najważniejsze pytania prawne

W Twojej firmie jest wiele spraw, na które trzeba zwracać uwagę, zarówno jeśli chodzi o klientów, jak i pracowników. A biorąc pod uwagę ostatnie postępy w technologii, istnieje więcej sposobów niż kiedykolwiek, aby monitorować klientów i pracowników. Można sobie wyobrazić, że istnieje wiele przepisów regulujących, jak, kiedy i gdzie można monitorować pracowników i klientów oraz co można zrobić z tymi informacjami.

Ale nie zawsze tak jest. Czasami prawo potrzebuje trochę czasu, aby nadążyć za technologią, a bystry właściciel małej firmy mógł wymyślić coś zanim zrobiły to sądy. Pozostają więc pytania dotyczące granic prawnych inwigilacji w miejscu pracy – oto niektóre z nich i kilka miejsc, w których można szukać odpowiedzi.

1. Czy szpiegowanie pracowników jest legalne?

Co do zasady, pracodawcy mogą monitorować pracowników, zarówno w sieci, jak i poza nią, z pewnymi ograniczeniami. Sądy zezwoliły pracodawcom na czytanie poczty elektronicznej pracowników, tak długo, jak mają na to zgodę pracownika, czytanie odbywa się w zwykłym toku działalności, a pracodawca ma uzasadniony cel biznesowy. Sądy zezwoliły również na pewną inwigilację mediów, ale pozostają pewne chronione wypowiedzi, za które nie można zwolnić pracownika.

2. Czy umieszczanie w Internecie nagrań z monitoringu firmy jest legalne?

Załóżmy, że złapałeś kogoś na robieniu czegoś nieetycznego lub nielegalnego. Czy możesz opublikować to nagranie, aby złapać lub zawstydzić winnego, lub aby odstraszyć przyszłych złych aktorów? W większości przypadków tak. Chcesz się pośmiać z komicznego nieszczęścia pracownika lub klienta? Być może powinieneś zachować większą ostrożność

3. Czy instalowanie kamer w toaletach jest legalne?

Nie. Podczas gdy monitoring wideo w miejscach publicznych, a nawet w częściach wspólnych firmy lub biurach jest ogólnie dozwolony, kamery w toaletach są wielkim nie-nie. Dodatkowo, powinieneś używać kamer bezpieczeństwa tylko do nagrywania obrazu, a nie dźwięku, ponieważ nagrywanie dźwięku pracowników lub klientów może naruszać stanowe lub federalne przepisy dotyczące podsłuchów.

4. Czy Twoja firma może monitorować ruchy pracowników w biurze?

Po prostu wiedząc, gdzie są twoi pracownicy może brzmieć prozaicznie, ale wysokiej technologii systemów monitorowania pracowników może również powiedzieć, kto twój personel jest interakcji z, lub jak długo poszli bez interakcji z innymi pracownikami w ogóle. Aha, i może to również pomóc wiedzieć, które światła i klimatyzację włączyć lub wyłączyć i kiedy.

Zanim zainstalujesz system nadzoru w miejscu pracy, skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia, aby upewnić się, że postępujesz zgodnie z prawem.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *