W obliczu sprawy o ujawnienie nieprawidłowości: 3 rzeczy do zrobienia

Większość właścicieli firm byłaby oszołomiona, gdyby dowiedziała się, że pracownik oskarża ich o nielegalne lub nieetyczne praktyki biznesowe. A więcej niż kilku z nich byłoby rozgniewanych do tego stopnia, że zdecydowałoby się na odwet.

To byłby zły pomysł. Stawianie czoła sprawie związanej z informatorami byłoby koszmarem każdego, ale oto trzy sposoby, aby uniknąć pogorszenia sytuacji.

1. Nie zabijaj posłańca

Zarówno dosłownie (oczywiście), jak i w przenośni: nie zwalniaj informatora. Większość stanowych przepisów dotyczących informatorów zapewnia im ustawową ochronę, w tym kary dla pracodawców, którzy zwalniają pracowników zgłaszających nielegalne zachowania. Chociaż może to być strasznie kuszące, aby przepędzić szczura z budynku, możesz w końcu zapłacić wyższą cenę na dłuższą metę.

W niektórych stanach, nawet przeniesienie informatora może być postrzegane jako odwet, więc najlepiej jest zostawić pracownika w spokoju i załatwić sprawę poza biurem, na ile to możliwe. Powinieneś również mieć solidną politykę wewnętrzną dotyczącą badania i reagowania na skargi i ściśle się do niej stosować.

2. Znaj kodeks

Niektóre prawa federalne mają wbudowaną ochronę przed informatorami:

Clean Air Act;
Comprehensive Environmental Response, Compensation, and Liability Act (CERCLA);
Ustawa o reorganizacji energetyki;
Ustawa o bezpieczeństwie wody pitnej;
Ustawa Sarbanesa Oxleya (SOX) (dotycząca oszustw związanych z papierami wartościowymi);
Ustawa o usuwaniu odpadów stałych;
Ustawa o Kontroli Substancji Toksycznych; oraz
Ustawa o Kontroli Zanieczyszczeń Wody.

A jeśli prowadzisz interesy z rządem federalnym, musisz być szczególnie ostrożny. Pracownicy, którzy uważają, że ich pracodawca oszukuje rząd, mogą składać tzw. pozwy „qui tam”. Istnieją specjalne zabezpieczenia dla osób zgłaszających nieprawidłowości, które zabraniają jakichkolwiek działań odwetowych, w tym wypowiedzenia, zawieszenia, zdegradowania lub dyskryminacji pracownika w jakikolwiek sposób.

3. Go Pro

Odpowiadanie na oskarżenia o nielegalne lub nieetyczne praktyki biznesowe, zwłaszcza z naruszeniem prawa federalnego, może być złożonym procesem, obejmującym rozległe odkrycia i możliwe dochodzenie rządowe. Doświadczony prawnik może być w stanie poprowadzić Cię przez ten proces bez kopania głębszego dołka prawnego.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *